A tavalyi Ördöglakat találkozón próbáltam jó hangzatos elnevezést találni az előadásomnak, így lett a címe "Feladványok a semmire". Olyan játékokról szólt, ahol nem a kirakandó alakzatra adtam meg szabályokat, hanem a táblán üresen maradó részre. (Pontosabb lett volna a Feladványok az ürességre, csak az hogy hangzik már!) Az ott még kitalálás, fejlesztés alatt álló feladványtípusok közül az egyikben pár elemet kellett elhelyezni a játéktáblára, hogy az elemek által le nem fedett terület két különálló "lyukat" alkosson, és a két lyuk legyen egybevágó.
Pl. legyen a tábla téglalap alakú, és álljon 4×5 egységből. Helyezzük el ezen a W és a P pentominót, hogy két egymással oldallal nem érintkező fedetlen rész keletkezzen, amik ráadásul egybevágók is. Egy ábrán a szereplő alakzatok:
Egy kis próbálkozás után valószínűleg mindenki megtalálja az egyetlen helyes megoldást:
Mindkét üresen maradt alakzat egy P pentominót formáz, így tényleg egybevágók, és az is látható, hogy nem érintkeznek.
(Ezen elrendezés forgatott és tükrözött változatai is jók, de azokat nem tekintjük más megoldásnak.)
Ugyanezen a táblán még érdekes feladványokat adnak a PU, LV, PY és VY elempárok.
Ha három pentominós feladványokat keresünk, akkor a páratlan területű táblákat kell vizsgálni. Nehezebb, ha maga a tábla sem szimmetrikus, így egy lerakás elforgatott verziói nem lesznek jók. Ha kivágjuk az 5×6-os tábla sarkát, pont ilyen táblát kapunk.
Ezen a táblán az FIP elemeknek viszonylag sok megoldása létezik.
Ezek közül párat megtalálni nem olyan nehéz, de mégis érdekes probléma. Hogy biztosan jól érthető legyen a feladattípus, egy megoldást bemutatok:
Ennél lényegesen nehezebbek azok a 3 pentominós feladványok, amiknek csak egyetlen megoldásuk van. Pár ilyen:
Az idei IPP csere és versenyjátékom a "Spacing Out" volt, ami közel 100 fejtörőt tartalmaz, mind a le nem fedett területekre vonatkozik, de 5 különböző feladványtípusban. Ez is könyvecskés külsőt kapott:
A könyv jobb oldalán felül található a játéktér, ami egy 5×7-es téglalap, de a jobb felső és alsó sarkából is hiányoznak mezők, hogy minél kevésbé legyen szimmetrikus. Amint a fotón is látható, ezen a táblán 2, 3, 4 és 5 elemmel is létezik megoldás erre a feladattípusra.
Az idei Ördöglakat találkozón ismét rendeztünk megoldóversenyt, és a 4 megfejtendő játék közül az egyik a fotón látható 2. feladvány volt. Egy ábrán a tábla és a szükséges elemek:
Sajnos, az egyik résztvevő sem bírkózott meg vele. A verseny végén kérdezték a megoldást, és mivel nem vittem puskát, nekiálltam megoldani. Aztán a másik szervezőtársam is, aztán még aki érte... És senkinek sem sikerült. OK, elég fáradtak voltunk akkor már, de azért mégis, talán illett volna megoldanunk egy 3 darabos feladványt. De sehogy sem sikerült, sőt hirtelen online vagy telefonos segítséget sem tudtunk kérni...
Többek közt ezért is született ez a poszt, Szeretném megmutatni, hogy van megoldás, sőt nem is egy (hanem kettő.) Mindenesetre ez maximálisan igazolta a várakozásaimat: ha az üres mezőkről szól a feladvány, az általában nehezebb, mint ha a kitöltöttekről
Az idei verseny a hármas számról szólt. Ugyan négy feladványt kellett megoldani, de mind kapcsolódott a hármashoz. 3 elemből kellett szimmetrikus alakzatot alkotni, 3 térbeli elemből kellett egy hiányos kockát kirakni, 3 karikát tartalmazó ördöglakatról kellett eltávolítani a zsinórt és 3 elemet kellett volna elhelyezni a táblán...
Elég nehezek voltak így is, nem hiszem, hogy jövőre a négy lesz a kulcsszám.
Ide kattintva megtekinthetitek a megoldatlan feladvány megfejtéseit.