Egy korábbi bejegyzésben bemutattam néhány érdekes Legominó készletet. Ott szimmetrikus alakzatokat és azonos alakú színeket kerestünk. Most egy másfajta feladattípusból következik pár feladvány. Bár, nagyon hasonló, csak más elemekkel már szerepelt a blogon itt. Tudom, hogy nem mindenkinek állnak rendelkezésére fa vagy műanyag poliominó elemek, talán Lego (vagy hasonló) kockák könnyebben hozzáférhetők.
Az azonosságot kereső játékokban mindig az a feladvány, hogy két különböző elemkészletből rakjuk ki ugyanazt az alakzatot. Pl. a következő kép sárga és kék elemeiből:
(Az elemeket nem szabad szétszedni és egymásra sem helyezhetők. Mindig a "tüskés" oldal van felül.)
Gondolom, aki próbálkozott vele, gyorsan megtalálta a megoldást:
Kicsit nehezebb, ha megkeverjük az elemeket! Mindkét egyforma alakzatot alkossa egy sárga és egy kék elem! Mondjuk ilyen bontásban:
Ezek az elemek 4 db 2×2-es kis Lego kockából állnak. Ezért hívhatjuk őket Lego tetrominóknak. Általában 4 ilyen tetrominó nem elég igazán nehéz feladványhoz, de azért ez a készlet elgondolkodtatott:
Nem árulom el, hogy hogy melyik két-két elem tartozik egy csoportba, de ismét az a feladvány, hogy rakjunk ki azonos alakzatot ezekből az elemekből!
Ha 3+3 elemet használunk, akkor már jóval nehezebb feladványokat kapunk. Pl:
Vagy az egyik oldalon ugyanazokkal az elemekkel:
Jóval nehezebb feladványokat kapunk, ha a tetrominókról áttérünk pentominókra. Először 2+2 elemmel:
Vagy:
Az alábbi elemek egy érdekes készletet alkotnak:
Bárhogy is osztjuk 2-2 elemre (3-féle módon lehet), mindig kirakható azonos alakzat a két félből! Ez rögtön 3 feladvány.
Nehezebb az alábbi készlet:
Ezt csak egy módon lehet kettéosztani, hogy azonos alakzatok legyenek kirakhatók belőle.
A 3+3 elemes feladványok már a mesteri szintet közelítik. Sikerül némelyiknek megtalálni a megoldását?
Vagy:
A következő készletet akárhogy osztjuk két 3-3 darabból álló csoportra, mindig kirakható belőlük két egyforma alakzat. Ez önmagában 10 (elég nehéz) feladvány:
Ez pedig olyan készlet, amiből csak egyféle módon lehet két azonos alakzatot kirakni. Ha ez sikerül, igazán büszke lehet magára az olvasó!