Lezajlott a kutatók éjszakája. Mit ne mondjak, fura volt :) Ekkora tömegben és ennyire nyílt, nyilvános helyen még nem voltam a játékokkal.
Először tartottam egy előadást a játékok csoportosításáról, főbb fajtáiról és az egyes típusok (szerintem) legérdekesebb képviselőiről. Elég sokan voltak, jó nagy zaj is volt, de állítólag lehetett hallani, látni.
Aztán kivonultunk a Gödör lépcsőjén felállított hatalmas asztalhoz, ott lehetett játszani. Nagyon sokan voltak, pörgött a "nép", volt aki csak pár percre jött, de többen órákat ültek néhány játék felett. Sőt, volt egy külföldi, idősebb úr, aki 6 órán keresztül játszott 4 vagy 5 nagyon nehéz játékkal. A könnyűeket ismerte, direkt a problémásakat kereste. Az egyikkel nem boldogult, láttam rajta, hogy a szíve szakadna meg, ha sikertelenül kellene elmennie. Szerencsére, ez egy olyan játék volt, ami simán beillik a filléres sorozatba, így neki adtam. Nagyon örült, nem is akarta elhinni. Egy későbbi bejegyzésben ezt a játékot is ismertetem majd.
Sajnos, nem tudtunk fényképezni de majd biztosan lesznek fotók valahol. Így most nem tudok képes beszámolót írni.
Volt jópár játék, amit egész nap senki sem tudott megoldani. Erre számítottam is, némelyik tényleg nagyon nehéz és órákat kellene vele eltölteni. De szokott lenni olyan játékos, aki erre hajlandó.
Az viszont meglepett, hogy kb. este 10-ig senki nem oldotta meg az egyik, mindössze 3 darabból álló összerakó játékot, az Ex-3-at:
Azt tudtam, hogy nehéz, de azért nem gondoltam, hogy ennyire. Ez játék a tavalyi Design Competition-on díjazott volt, most már igencsak értem, hogy miért! Alkalmazkodik egy mostanában kialakulóban levő trendhez, nem árulja el pontosan, hogy mit is kell kirakni, csak annyit tudunk, hogy egy szimmetrikus alakzat a cél. (Szorgalmas olvasóim talán emlékeznek, hogy az elmúlt évben én is egy hasonló alapötletű játékkal indultam a bakonysárkányi versenyen. Innen vettem az ötletet.)
A két derékszögű trapéz alakú elem úgy keletkezik, hogy egy négyzetre egy egyenlőszárú, derékszögű háromszöget illesztünk. Az ötszög alakú elem egy téglalapból 45 fokos vágással keletkezik. Az arányok érzékeltetéséhez még néhány fotó:
Ezek alapján az olvasó el tud magának készíteni egy példányt kipróbálásra. A játékot Hiroshi Yamamoto japán játékfejlesztő találta ki. Szabadalommal védett, így kereskedelmi mennyiségben nem másolható! A képeken látható példányt én készíttettem el saját és bemutató célokra, nálunk bolti forgalomban nem kapható.
No, visszatérve a Kutatók éjszakájára! Sok-sok embernek a kezébe nyomtuk kipróbálásra, hisz első pillantásra annyira jelentéktelennek tűnik, hogy magától szinte senki sem ezzel kezdett játszani. De nem és nem sikerült megoldani. Este 10 körül aztán felajánlottam egy ajándék ördöglakatot az első megoldónak és jó hangosan ki is hirdettük, hogy még senki sem tudta megoldani. Ez aztán sokak kedvét meghozta a próbálkozáshoz. Végül kb. fél órás próbálkozás után egy srácnak sikerült! Nagyon örült ős is, de én is! Ezúton is gratulálok neki, bár sajnos a nevét nem tudom.