Már több bejegyzésben foglalkoztunk a 6 elemű rabkeresztekkel. Itt bemutattam a Bill Cutler által felfedezett teljes készletet, amiből 221-féle tömör keresztet lehet kirakni. De vajon meg kell elégednünk ezzel a 221 kereszttel vagy vannak még lehetőségek a készletben? Mi a helyzet akkor, ha nem követeljük meg, hogy belül tömörek legyenek a keresztek?
Elsőre azt gondolhatnánk, hogy a belül lyukas keresztekkel sokkal egyszerűbb a helyzet, hisz kevesebb "pöcök" akadályozza az összerakást. Néha ez így is van, bármelyik eddig bemutatott 6 elemű kereszt belsejéből kihagyva egy kis kockát csak egyszerűsödök a játék. Ezeket a belső lyukakat azonban ki lehet használni arra, hogy egyes elemeket elmozdíthassunk a félig összerakott játékon belül, így olyan megoldások is elképzelhetők, amik a tömör estben nem.
A következő képen egy nagyjából megoldott kereszt látható. A 6 elem közül 5 már össze van rakva, csak a 6. nincs még a helyén.
De láthatjuk, hogy a 6. elem ugyan beférne a lyukba, de így nem behelyezhető, utat kell neki csinálni. Ehhez viszont a majdnem összerakott keresztet el kell "rontani", egyes elemeket el kell mozdítani a helyükről, hogy kialakuljon a szükséges út. Ha ilyen állásunk van, akkor be tudjuk helyezni az utolsó elemet is:
Az utolsó elem behelyezve:
Első lépésként tehát behelyeztük az utolsó elemet is. Most az elemek már egyben vannak, csak a helyükre kell őket mozgatni. Lássuk, hány lépésben sikerül!
2. lépés után:
3. lépés után:
4. lépés után:
És az 5. lépés után összeáll a kereszt:
Ez tehát egy olyan kereszt volt, ami az elemek összeillesztése után még 5 lépést igényelt, hogy kialakuljon a végleges forma. Vagy visszafelé gondolkodva: az összerakott kereszt elemeivel 4 belső mozgatást, lépést kell elvégezni és csak az 5-re lehet kivenni az első elemet.
Ez az 5-ös szám ennek a keresztnek nagyon fontos jellemzője, ezt hívják a fokának. A fok fogalmával már a facsomóknál is találkoztunk, de talán itt még meglepőbb, hogy egy kívülről ismerősnek látszó játék tud magasabb fokozatú is lenni. Nyugodtan állíthatjuk, hogy egy 6 elemű rabkereszt annál nehezebb, minél magasabb fokozatú. Az eddig ismertetett példány nem áll túl bonyolult elemekből, a viszonylag magas fokozat mégis a nagyon nehéz játékok közé emeli.
Könnyen átgondolható, hogy a teljesen tömör keresztek csak 1-es fokozatúak lehetnek, vagyis rögtön az első mozdulatra szétszedhetők. Bár a régebbi bejegyzésekben bemutatott elemkészletek mind alacsonyabb fokozatúak, azért azok között is található néhány igen nehéz példány.
De lássuk a fent részletesen bemutatott elemkészletet egy külön fotón:
Jól láthatóak a számok az első 5 elemen, ezek a régebben bemutatott készletbeli sorszámukat jelölik. A 6. elem ugyanaz, mint az 5. a 18-as jelű, de a készletben csak egy 18-as elem található, ezt a másodikat egy külön elkészült keresztből vettem ki.
Alaposabb vizsgálattal kideríthető, hogy az ezekből az elemekből összerakott keresztben mindössze 2 belső lyuk található. És ez is elég volt egy 5-ös fokozatú játékhoz. De létezik-e vajon kevesebb lyukat tartalmazó elemkészlet, ami 1-nél magasabb fokozatot eredményez? A válsz igenlő, sőt ilyen elemek a készletből is összeválogathatók. Pl:
Ezek az elemek egy 2-es fokozatú keresztet eredményeznek. Érdekes, hogy két különböző módon is összerakhatók, és mindkét megoldás 2-es fokozatú. Az elsőként bemutatott elemkészletnek is van egy másik megoldása, az sem sokkal könnyebb, 4-es fokozatú.
Nem mindig kapunk több megoldást magasabb fokozatok esetén sem. Az alábbi elemkészlettel csak egyféle módon rakható ki a kereszt, mégpedig 5-ös fokozattal:
Ezek az elemek is nagy készletből származnak.
Sajnos magyar játékboltban én még nem találkoztam magasabb fokú kereszttel. Nem is túlságosan ismert ez a fogalom, csak néhány hasonló játékokra szakosodott külföldi boltban láttam a keresztek fokára utaló megjegyzést. Ott általában horror ára van az ilyen játékoknak.
Próbáltam olyan készleteket összeválogatni, ahol az elemek nem nagyon extrémek. Régebben volt szó a "fűrészelhető" elemkategóriáról, hát a most bemutatott keresztek mind ilyen elemekből állnak. Ügyesebb kezű, fával szívesen barkácsolók megpróbálkozhatnak egy-egy játék elkészítésével, de ezek azért nem kezdő asztalosoknak valók. Pár tized mm eltérés már összerakhatatlanná teszi a játékot.