Eddig nem szerepelt a blogon a most bemutatandóhoz hasonló játék. Volt már szó szögekről, de azoknak a játékoknak a szétszedése-összerakása volt a feladvány. A most következők megoldásához egy kis fizika, egy kis ügyesség és sok-sok türelem szükséges.
Na meg egy marék szög és egy talapzat:

Én 200-as szögeket használtam, de jóval kisebb is elég, akár 100-as vagy 80-as. Minimum 7 darabra van szükség, de jóval többel is megoldható a játék, sőt meglepőbb, látványosabb, ha sok szöget használunk.
A talapzatot egy darab tüzifából (kösz Pali!) készítettem, direkt hagytam ilyen rusztikusra, csak a rönk kérgét távolítottam el, és az alját addig alakítgattam, amíg nem billegett. Valahova a közepébe fúrtam egy akkora lyukat, hogy az egyik szöget függőlegesen bele tudjam állítani:

A feladvány az összes szög elhelyezése a függőlegesen állón. Semelyik másik nem érhet semmi máshoz, csak szögekhez.
Egyet még könnyű kiegyensúlyozni:

De így már a másodikat sem lehet felrakni. Ettől valami gyökeresen eltérő módszert kell találni!
Az én 9 szöges változatom kicsit nehezebb, mint a 7 szöges. Ha megoldja az olvasó, rájön, hogy milyen számú szögek optimálisak ehhez a játékhoz.
Ez a híres, nagymúltú játék adta az ihletet Bozóki Sándornak, hogy a 32. IPP-re elkészítse a XXXII nevű versenyjátékát. Következzen az ő leírása:
"A szögek egyensúlyozásának feladatát átfogalmazhatjuk gyufaszálakra is, valamint az állvány módosításával nehezíthetünk is rajta.
Vegyünk 32 db gázgyújtó (9-10 cm hosszú, 3 mm vastagságú) gyufaszálat. Az állvány egy függőleges helyzetben rögzített vékony (8-15mm között bármi megfelel) és a gyufaszálaknál valamivel hosszabb fapálca vagy négyszögléc, amelynek a tetejét piramis alakúra csiszoljuk. Ehhez gép sem feltétlenül szükséges, éles késsel vagy kis fűrésszel is le lehet vágni a sarkokat, majd csiszolópapírral elérni, hogy a csúcsa szép hegyes legyen.
Ügyeljünk rá, hogy a piramis szemközti lapjai derékszöget zárjanak be egymással, de egy néhány fokos pontatlanság belefér.
A feladat: helyezzük el az állványon a 32 gyufaszálat, úgy, hogy semelyik gyufaszál sem
érhet az asztalhoz. Semmilyen segédeszköz nem szükséges.
Az Olvasó helyesen sejtheti, hogy nem kell annyira szigorúan ragaszkodnunk a gyufaszálak számához, a 32 helyett lehet kevesebb is, több is. A 2011-es bakonysárkányi versenyjátékban például 55 szál szerepelt, igaz, azok valamivel hosszabbak is voltak, mint 10 cm. Szintén nem lényeges az sem, hogy a gyufaszálaknak legyen feje."
A játék jelenlegi verziója nagyon szép kivitelű:
Természetesen ez így már nem tartozik a
filléres sorozatba, de gyufaszálakból elkészítve tényleg nagyon olcsón juthatunk egy ötletes fejtörőhöz.
A csúcsosra alakított állvány és a fej nélküli fapálcák plusz nehézséget okoznak az eredeti szöges játékhoz képest. Érdemes megpróbálni!
A napokban Magyarországon járt egy régi IPP tag, David Goodman. David is nagy gyűjtő és rengeteg játékot talál ki. Tőle láttam a szöges egyensúlyozós feladvány erősen módosított változatát. Ehhez csak egyetlen szög és pár karika szükséges:
Amint látható, még talapzatra sincs szükség, a szög megáll a fején. Ezen az egy szögön kell az összes karikát valahogy kiegyensúlyozni. Egész más gondolatmenetet igényel, mint a két fenti feladvány. Érdemes ezt is kipróbálni!
Kedves Olvasó! Irány a barkácsbolt, nem hiszem, hogy ezeknél sok egyszerűbben "elkészíthető" játék létezik.