Tangramnak nevezzük azokat az összerakós játékokat, amelyek elemei egy "viszonylag szabályos" alakzat szétvágásával keletkeznek. Maguk az elemek is "viszonylag szabályosak". Már több tangramról volt szó a blogon. A legismertebb a kínai, melyet sokan ősinek vagy legalábbis nagyon-nagyon réginek tartanak, pedig még a japán tangram is régebbi. Szerepelt már az íves elemeket is tartalmazó Kolumbusz tojása is.
A most bemutatásra kerülő Püthagorasz tangramja mindhárom régebben ismertetett játékkal rendelkezik közös vonásokkal. Ugyanúgy egy négyzet 7 részre darabolásával keletkeznek az elemei, mint a japánnak és a kínainak, és ugyanúgy az Anker cég találmánya, mint a Kolumbusz tojása.
Íme egy fotó az összerakott Püthagorasz-féle tangramról:
Az elemek keletkezését jobban magyarázza egy rajz:
Látható, hogy Püthagorasz tangramjának elemei is elég egyszerű formák: egyenlőszárú derékszögű háromszögek, négyzetek és egy paralelogramma. Érdekes, hogy a háromszögek száma pont a kínaiban és a japánban találhatók közé esik. E tangram minden eleme szimmetrikus, így nem tekinthető túlzottan nehéznek.
Azért kiötölhetők igazán komoly fejtörést okozó feladványok is. A következő kép egy trapézt ábrázol:
Sikerül-e az olvasónak más konvex alakzatot is kirakni az elemekből? Léteznek még összeállíthatók! De vajon hány, és mik azok? E kérdések megválaszolása már egyáltalán nem egyszerű,
Nemcsak ilyen, "matematikai" formákat lehet összeállítani az elemekből. Következzenek egy kicsit játékosabb, figurálisabb feladványok! Először egy kereszt:
És még néhány érdekes alakzat:
A szorgalmas olvasók talán felismerték, hogy a most fotókon bemutatott elemek másikak között szerepeltek a karácsonyi bejegyzésben is. Nemsokára bemutatok egy nagyobb készletet, amiből rengeteg tangram állítható össze, többek közt ez is. Addig is érdemes elkészíteni ezeket az elemeket, egy nem szokványos játékkal lehetünk gazdagabbak!