Nem kell egy nehéz játékhoz 1000 vagy 10000 elem! Még túl bonyolult alakzatokra sincs szükség. Elég néhány kocka:
Sőt, még a képen látható 8 kocka is sok, ennyiből két játék is készíthető.
Azért 4 egyszerű kocka nem ad sok bonyolításra lehetőséget. Hogy komoly játékra alkalmasak legyenek, színezzük be az oldalaikat! Csak 4 színt használjunk, így minden kockán lesznek azonos színű lapok. Arra azért ügyeljünk, hogy minden kocka különböző legyen. (Egyáltalán nem egyszerű feladat elkészíteni vagy megszámolni az összes különböző színezésű kockát. Tippelje meg az olvasó, hogy hányféle lehetséges!) Ehhez a játékhoz csak 4 jól kiválasztott színezést használunk, ezeket:
Mivel a fotón nem látszik a kockák minden oldala, megmutatom egy rajzon is a színezést:
A feladat az, hogy tegyük egymásra a kockákat úgy, hogy a keletkező „oszlop” minden hosszú oldalán mind a négy szín látszódjon!
Elsőre hallásra talán nem tűnik nehéznek a feladvány. De ezekkel a színekkel csak 2 megoldás létezik, a 4 kockát pedig több mint 40 ezer módon lehet egymásra tenni! A következő képen a két megoldás közül az egyik látható.
A kockák háta most sem látszik, de most nem mutatom meg rajzon a hiányzó oldalakat, tessék kipróbálni!
Nagyon sok kísérletezés szükséges egy jó elrendezés megtalálásához. A legtöbb embernek nincs elég türelme ehhez, sőt sokan legszívesebben földhöz vágnák dühükben a kockákat. Nem véletlenül kapta e játék a címben szereplő nevet!
Sok játékra mondtam már, hogy érdemes otthon is elkészíteni. Hát, ez is közéjük tartozik. Azt hiszem, aki nem próbálja ki, az nem hiszi el, hogy mennyire nehéz tud lenni egy 4 ilyen egyszerű darabból álló játék!