Egy fejtörő játékokkal foglalkozó könyvben láttam egy furcsa, drótból készült ördöglakatot. A kép alapján nem tudtam megoldani, így elkészítettem, persze fából:
A kis zsebrevágható ördöglakat helyett egy jóval nagyobb, asztalra való játékot kaptam. Remekül lehetett próbálkozni vele, de csak nem sikerült leszedni a zsinórt. Két nap kínlódás után feladtam és megnéztem a megoldást. Aztán úgy sem sikerült. Odaadtam néhány barátomnak, köztük olyanoknak is, akik rendkívül ügyesen és gyorsan szokták megoldani az ilyen játékokat, de nekik sem sikerült.
Meglepődtem, mert az egyikük szinte rögtön rávágta, hogy "De hisz ezt nem lehet megoldani!" Arra hamar rájöttünk, hogy a könyvben közölt megoldás hibás, így maradt az önerős kísérletezés és a teljes kudarc. Ez kb. 10 éve történt, azóta rengeteg ember kezében volt már ez a játék. (Jól bírja, még egyszer sem jött szét! :)) De soha, senki nem oldotta meg.
Közben a kezembe került egy cikk Stewart Coffin tollából. Ő a ma élő legelismertebb, legsokoldalúbb ördöglakat- és logikaijáték-tervező. A cikk leírja a játék történetét. Coffin kísérletezgetett egy dróttal, aminek a két végére hurkokat készített, majd ezeket különböző módokon összekapcsolta, ezekről vázlatokat, jegyzeteket készített. Valószínűleg a könyv írói kezébe ezek kerültek, és nem pontosan értették a rajzokhoz fűzött megjegyzéseket. Így jelenhetett meg nagy példányszámban egy egyébként rendkívül pontos és hiteles könyvben, ami sok szempontból e játékok bibliája lett. Ha már ennyi szó esett a könyvről, álljon itt a címe és a szerzői: Pieter Van Delft és Jack Bothermans: Creative Puzzles of the World
Ma már igazi ritkaságnak számít, de javaslom mindenkinek, akik tetszenek az ilyen játékok.
A könyv alapján több játékgyártó elkezdte forgalmazni a drótból készült változatot. És amikor egyre több reklamációt kaptak a csalódott játékosoktól, megkeresték Coffint, hogy árulja el a helyes megoldást, de ő sem tudta.
Legjobb tudomásom szerint a mai napig senki nem oldotta meg a játékot és senkinek sem sikerült minden kétséget kizáróan bizonyítani a megoldhatatlanságát.
Update!!!
E bejegyzés megjelenése után pár nappal találtam egy cikket itt, mely pont a megoldhatatlanságot bizonyítja.
Egész más a helyzet, ha a két karika rögzítését felcseréljük:
Így egy egészen egyszerű, talán az eddig bemutatottak közül a legkönnyebb játékot kapjuk. Valószínűleg sokan már a kép alapján is látják a megoldást. De ha nem, akkor sem tartana pár percnél tovább leszedni a zsinórt egy valós példányról.
Kicsit nehezebb, ha a zsinórra rögzítünk egy akkora golyót, ami nem fér át a karikákon:
Ez a variáció is viszonylag könnyen megoldhatatlanná válik, ha túl rövidre készítjük a kötélhurkot!
A két véglet között helyezkedik el az a változat, amikor az egyik karika két rudat is közrefog:
Ez már egyáltalán nem egyszerű játék, de azért a haladó ördöglakatosok biztosan megbirkóznak vele.
Ennek egy kicsit módosított változata:
E legutóbbi változat bolti forgalomban is kapható, igaz, Magyarországon még nem láttam.
Kíváncsi vagyok a véleményetekre, ötleteitekre e játékokkal (is) kapcsolatban. Ha valaki megoldást vagy megoldhatatlansági bizonyítást ad az első változatra, nagyon szívesen felajánlom a blog kereteit a közlésre, bár valószínűleg ennél tudományosabb fórumokban is meg tudna jelenni.