Illesszünk össze öt négyzetet úgy, hogy mindig teljes oldalak érintkezzenek! Így kapjuk a pentominókat. Pár perc próbálkozással biztosan sikerül mind a 12 lehetséges variációt előállítani. Ezek láthatók a következő képen:
Talán nem látszik pontosan, hogy hogyan is helyezkednek el a négyzetek, ezért következzenek ugyanezek az elemek rajzban:
Minden elem hasonlít (némi fantáziával) egy-egy betűre, így ezeket szoktuk használni a megnevezésükre.
Számtalan feladvány kapcsolódik a pentominókhoz. Ezek közül néhány egészen egyszerű, még egy kisgyerek is sikeresen próbálkozhat vele, de ismerünk számos megoldatlan problémát is.
A pentominó elnevezést és a játékot az 1950-es években találta fel Solomon Golomb amerikai matematikus. Az első feladványok, cikkek, könyvek is tőle származnak, de a mai napig jelennek meg új elemzések e "játékkal" kapcsolatban.
A legkézenfekvőbb feladat különböző, szép figurák összeállítása. Ilyenekből látható néhány a következő ábrán.
Ezek az alakzatok az összes elem felhasználásával készültek. Némelyiket egyáltalán nem egyszerű kirakni.
Javaslom az olvasónak, hogy készítsen magának egy pentominó készletet! Ígérem, jól ki fogja használni! Évekre elegendő feladványt lehet hozzá (ki)találni. A saját készlet készülhet papírból, gyurmából, műanyagból, akármiből, de persze a legjobb fából. (Érdemes lehet négyzetek helyett rögtön kockákból kiindulni, később térbeli feladványokat is bemutatok.)
A következő képen az én egyik fa készletemből összerakott tyúk és kakas látható.
A későbbiekben még jópár bejegyzést fogok írni különböző tematikus pentominó feladványokról. Addig is játékra fel!