A japán tangram - hasonlóan a kínaihoz - egy négyzet szétdarabolásával keletkezik.
Az elemek keletkezését jobban szemlélteti a következő rajz:
A japán tangram sokkal kevésbé ismert, mint a kínai, pedig legalább annyira nehéz, ha nem nehezebb. Vagy éppen ezért nem terjedt el annyira? Mindkettőről az első írásos emlék a XIX. század elejéről származik, pár évvel korábbi a japán. Akkoriban Európa-szerte minden Kínából érkező könyvet, tárgyat nagy érdeklődéssel fogadtak, Japánnak sokkal kisebb kultusza volt. Valószínűleg ez is hozzájárult a kisebb népszerűséghez.
A japán tangramhoz sokkal kevesebb feladvány ismert. Ez némileg jó hír, mert így több lehetőség van újak kitalálására! Bátran kísérletezzen az olvasó is!
Következzen azért néhány klasszikus kirakandó alakzat:
A japán tangram elkészíthető egy négyzetből kiindulva is, ahogy a 2. ábrán látható. Ha papírból, kartonból esetleg gyurmából vagy agyagból szeretnénk egy saját példányt előállítani, akkor megfelelő pontosságot kapunk így.
Ha inkább fából fűrészelnénk ki a játékot, akkor ennél létezik egy egyszerűbb, pontosabb módszer is. Egy tetszőleges szélességű lécre a következő ábrán látható módon elrendezhetjük az elemeket:
Így szinte hulladék nélkül, 45 és 90 fokos vágásokkal elkészíthetjük a japán tangram minden elemét. (Az én játékom 4 cm széles anyagból készült, ez kellemes, nem túl nagy de nem is kicsi játékot eredményez.)