Lezajlott Bakonysárkányban az Ördöglakat találkozó, kiderültek a pályázat eredményei. Nagy örömöre megosztott első díjat nyertem.
A pályázatra 3 játékkal neveztem. Kettő eléggé hasonló ötleten alapul, a harmadik lényegesen különbözik ezektől. Az alábbiakban bemutatom ezeket a játékokat.
Az első 2 játékhoz a következő leírást mellékeltem:
Poli-Pakk játékok
A játékcsalád minden tagjában a cél az elemek elhelyezése a megadott négyzet, téglalap vagy más sokszög alakú lyukban.
A megoldás általában furcsa, meghökkentő, olyan, ami megköveteli a játékostól a sémák elhagyását, újszerű utak keresését.
Az első Poli-Pakk játékok a 2000-es évek elején jelentek meg. Boltokban nem is nagyon kaphatók, inkább gyűjtőknél vagy játékversenyeken lehet rájuk akadni. A játékcsalád legismertebb képviselői poliominó alakú (vagyis kis négyzetekből összeállított) elemekből állnak. Innen vettem az ötletet a játékcsalád elnevezéséhez is, hisz poliominókat kell bepakolni egy adott helyre.
A játékok nehezen kategorizálhatóak. A nemzetközileg elfogadott besorolás alapján a kétdimenziós, kombinatorikus összerakók közé kellene kerülniük, azonban azoknál a játékoknál ismert a kirakandó alakzat. Egy másik játékosztálynál, a pakolási problémáknál „csak” az a feladat, hogy egy adott helyre illesszük be az ezeknél jóval egyszerűbb alakú elemeket. Talán a legpontosabb, ha a két kategória határára helyezzük el a Poli-Pakk játékcsaládot.
Az egyes, konkrét játékok jellemzésénél fontos az elemek összterülete és darabszáma. E két szám szerepel még az elnevezésekben. (Természetesen ez még nem elég a pontos reprodukcióhoz, de egy egyszerűbb nyilvántartásban segít.)
A versenyre nevezett Poli-Pakk játékaim 4 elemből állnak, így kapcsolódnak a 4. Országos Ördöglakat Találkozóhoz.
Poli-Pakk 32/4
Cél az összes elem elhelyezése a felső, nagyobb lyukban.
A játék minden eleme egyforma, 8 kis négyzetből álló poliominó más néven oktominó. Összesen 369 különböző oktominó létezik (néhány látható a borítón), ezek közül választottam ki a játék számára megfelelő elemet. A kiválasztáskor fontos volt, hogy ne legyen „egyszerű” megoldás, csak azon a trükkös módon férjenek a helyükre az elemek, ahogy előre kigondoltam.
Poli-Pakk 25/4
A játék elemei 6 vagy 7 kis négyzetből álló poliominók (3 hexominó és 1 heptominó). Az elemek kiválasztása véletlenszerűen történt, azonban pár szempontot fontosnak tartottam:
- az elemek ne legyenek szimmetrikusak, hisz az könnyít az összerakáson;
- az elemek legyenek különbözőek;
- ne legyen „egyszerű” megoldás, csak „trükkös”. E feltétel teljesítéséhez számítógépes elemzést végeztem.
Mindkét játék kerete és az elemek rétegelt lemezből készültek, melyet lézerrel vágtak pontos méretre. A borító papírból készült, saját kivitelezésben.
Eddig tarott a pályázatra beadott leírás. Mellékeltem hozzá a játékokat is, azokat most fotón tudom bemutatni:
A PoliPakk 32/4 könyvecskéje becsukva:
És nyitva:
A PoliPakk 25/4 "belseje":