Régóta izgat egy játék alapötletének minél többféle kihasználási lehetősége. Meddig alakítható, bonyolítható egy fejtörő? Vajon a különböző megjelenési formák új, tartalmi elemeket is hordoznak? Vagy csak újabb bőrt húznak le ugyanarról az elvről? Azt hiszem, nemrégiben találtam valami érdekeset.
Már több bejegyzés foglalkozott a Kapu és gyűrű játékcsaláddal. Az alapjáték minden variációja viszonylag könnyen megoldható. Nehezebbek Markus Götz módosított játékai, a két kapus változatok közt pedig akad olyan, amiről nem is tudom, hogy megoldható-e egyáltalán. Ez utóbbiak adták az ötletet egy új játékcsaládhoz, melyben a két kapu "keresztezi" egymást.
A játék célja itt is, mint minden rokonánál, a karika levétele.
Remélem akad már néhány "jószemű" játékos az olvasók között, aki rájött, hogy ez így nem is különbözik a Kapu ér gyűrű alapváltozatától. Nagyon hasonló módon oldhatók meg. Sőt, tekinthetjük úgy is, mintha nem lenne a keresztkapu, csak az, amelyiken áthalad a zsinór, és ekkor visszakapjuk az alapváltozatot. Nyilván nem ez volt a célom e játék elkészítésével.
Hanem azt vizsgálni, hogy mennyire nehéz feladványokhoz jutunk, ha a zsinórt különböző ravasz útvonalakon megtekerjük a kapuk körül. Ha csak egy hurkot készítünk akkor a következő játékot kapjuk:
Aki már sokat játszott a különböző Kapu és gyűrű változatokkal, az talán hamar rájön a ennek a megoldására is.
Jóval bonyolultabb a karika levétele, ha két vagy három kapu körül is elvezetjük a zsinórt:
Még ez sem reménytelen vállalkozás, bár nagyon könnyen keletkezik egy hatalmas, szinte kibogozhatatlan csomó a kötélen.
A két kaput úgy készítettem el, hogy a zsinór végén található lapka a szemben elhelyezkedő kapukon áthúzható legyen:
Viszont a szomszédos kapukon fizikailag nem lehet egyszerre átvezetni a lapkákat.
Az eddig szereplő elrendezésekben, a játék belsejében a zsinór mindig csak szemközti kapukon haladt át. Próbáljuk meg most a legegyszerűbb olyan elrendezést, ahol a zsinór a szomszédos kapukon megy át! Vagyis ezt:
Az eddigi elrendezések közül talán ez tűnik a legegyszerűbbnek.
És mégsem tudtuk még megoldani. Sem én, sem senki, aki eddig próbálkozott vele. Ügyetlenek vagyunk? Vagy túl nehéz ez a játék? Vagy ez egy megoldhatatlan, lehetetlen feladvány? Fogalmam sincs! Mit gondol erről az olvasó?