Ismét olyan játékok következnek, amikhez csak kevés különböző elem szükséges. Ilyen volt pl. a 25Y játék vagy a "Keresztek a kockán", de most lényegesen egyszerűbben megoldható és elkészíthető feladványokról lesz szó. Sokszor kérdezik tőlem, hogy kisebb gyerekeknek milyen ördöglakatot vagy más térlátást fejlesztő játékot ajánlok. Általában nehezen tudok válaszolni, nem egyszerűek a játékaim, kudarcélményt meg nem szeretnék okozni. De a most következő kisebb kockákkal megpróbálkozhatnak már türelmes óvodások vagy kisiskolások is. Persze, sokszor a felnőtteknek több problémát okoz e játékok megfejtése, mint a gyerekeknek.
Az első egyszerű kockához kétféle elem szükséges, 6 darab 2×2×1-es hasáb és 3 darab 1×1×1-es kocka. Ezek láthatók a következő képen:
Ezekből az elemekből kell egy 3×3×3-as kockát összeállítani, hasonlóan a Szómához vagy a "Több nehézségű kockához". Nem is olyan egyszerű, mint elsőre gondolnánk! A játéknak mindössze egy megoldása van. Ez ebben az esetben nagyjából azt jelenti, hogy az összerakott kockán belül a kis kockák elhelyezkedése csak egyféle lehet. Íme összerakva:
Talán látható, hogy minden elemet 1×1-es keresztmetszetű, négyzetes falécből készítettem. A kis kockákat csak méretre kellett vágni, a hasábokhoz pedig 2 darab 2 egység hosszúságú lécet ragasztottam össze. Tényleg nagyon egyszerű volt elkészíteni!
Hasonló alapanyagokból egy másik, kicsit nehezebb összerakót is készíthetünk. Ehhez is kétféle elemre van szükség:
Ezekből az elemekből is összeállítható egy 3×3×3-as kocka. Ez már kicsit nehezebb feladvány, annak ellenére, hogy több megoldása is létezik. Ezek közül az egyik:
Miközben e posztra készültem, eszembe jutott, hogy hátha van értelme a két készletet egyesíteni. Lehet, hogy új feladványok születnek e módon? Ehhez meg kellett vizsgálni, hogy milyen elemkombinációknak van megoldása. A jó hír az, hogy szinte bármelyiknek :) A 3 kis kocka mellé akárhogyan választhatunk a két készletből 6 nagyobb elemet, azokból összeállítható lesz egy 3-as kocka. A következő képen egy olyan megoldás látható, ami mindkét készletből 3-3 nagy elemet tartalmaz:
Így tehát, ha elkészítjük mindkét készletet, akkor nem két játékunk lesz, hanem rögtön 6. Sőt, kitalálhatunk új kirakandó alakzatokat is. Például az összes nagy elem felhasználásával kirakható a 4×4×3-as hasáb:
Ez már nem is olyan egyszerű feladat.
Próbálkozzon az Olvasó is más, érdekes alakzatok kirakásával!
Sajnos, jelenleg nem rendelkezem több 2×2×1-es hasábbal, pedig a számítógépes elemzések kimutatták, hogy az 5×5×5-ös kocka is kirakható lenne belőlük 5 darab 1-es kockával kiegészítve. Ez már komoly szellemi erőpróba lehet!