Ördöglakat

Kétkezi logikai játékok a könnyűtől a szinte lehetetlenig.

Friss topikok

  • Delcio Dellabetta: Boa noite, estou finalizando um projeto maravilhoso, que é a criação de 29 (vinte e nove) cubos 5x... (2024.03.08. 04:52) Pentakockák
  • Delcio Dellabetta: Boa tarde, outro exemplar de rara beleza da minha coleção é o BUCÓLIC CUBE, do designer Yasuhiro H... (2024.03.06. 17:36) Trükkös fickók
  • Delcio Dellabetta: Como que posso te mandar algumas fotos da coleção. (2024.03.03. 05:17) Hexominó - a kihívást kedvelőknek
  • Gál Péter F.: @Jézus Szíve Plébánia Kaposvár: Válaszoltam üzenetben. Ha arra válaszolnak, akkor képet is tudok k... (2024.01.23. 16:12) IPP ajándék 2 - Ördöglakat fillérekből 7
  • Gál Péter F.: @Tóthné Szalontay Anna Panni: Általában nagyon igyekszem precízen és pontosan fogalmazni, de nem ... (2024.01.23. 14:37) Egyforma semmik

2 × 2

2018.05.27. 17:42 Gál Péter F.

Vesa Timonen az egyik legkedvesebb játéktervezőm. Minden ördöglakatjában van valami különleges, egyedi ötlet. Néha rendkívül nehéz játékokat alkot, de legtöbbször pont azon a határon mozog, ami biztosítja az "AHA" élményt. Épp  megoldhatók, de azért meg kell küzdeni velük. Timonen többször szerepelt már a blogon, tudom, hogy másoknak is tetszenek játékai. Most két látszólag nagyon egyszerű játékáról lesz szó. Nincs sok közös bennük, csupán az, hogy mindkettő két darabból áll.

A Cast Loop első látásra egy szolid ékszernek tűnik:

cast_loop_1.jpg

Nem véletlenül árulják egy kecses bőrszíjjal együtt, így nyakláncként viselhető. Szerencsére Magyarországon is könnyű beszerezni, a nagyobb játékboltok árulják a Hanayama ördöglakatok között.

A játék két gyönyörűen megmunkált, egyforma elemből áll:

cast_loop_elemek.jpg

Pontosabban, csak majdnem egyformák, az összeállított elemeket két mágnes tartja a helyükön, ezek természetesen ellentétes pólusúak. 

Talán látható, hogy egy spirális "menet" van kialakítva az elemeken. Ezek tekerednek egymásba, ha elég ügyesek vagyunk. Azonban a természetes összerakás hibás végeredményt produkál, a ferde végződések nem engedik befejezni az összecsavarást:

cast_loop_ossze2.jpg

Ez az egyszerű tervezési ötlet teszi igazán meglepővé a játékot. Nem véletlen, hogy 2007-ben elnyerte a játékosok és a zsűri díját is az IPP-n.

A másik Timonen játék bizonyos szempontból pont az ellenkezője a fent bemutatottnak. Rendkívül egyszerű elkészíteni, akár otthoni körülmények között is bátran próbálkozhatunk. Az ügyesebbek fából, a kevesebb eszközzel és tapasztalattal rendelkezők egy vastagabb kartonból is kivághatják.

A Symmetrick két darabja is csaknem egyforma:

symmetrick_2.jpg

A játék érdekességét pont a kicsi eltérés adja. Egy szimmetrikus alakzatot kell összeállítani a két elemből. Ha egyformák lennének, nyilván semmi problémát nem okozna ez, így viszont könnyen meggyűlik a bajunk vele.

Mindkét elem egy 60-120 fokos rombuszból és egy szabályos háromszögből áll, vagy azt is mondhatjuk, hogy három szabályos háromszögből:

symmetrickpcs.png

A jobb oldali elem kicsi háromszöge fele a nagy háromszögeknek, a bal oldali elem kicsi háromszöge pedig harmada.

A fenti elrendezés majdnem szimmetrikus :), de természetesen nem ez a jó megoldás. Nem is ez:

symmetrick_3.jpg

Hanem micsoda? Sikerül megtalálni?

Szólj hozzá!

Címkék: összekapcsolódó 2d összerakó összerakó disentanglement ipp

A bejegyzés trackback címe:

https://ordoglakat.blog.hu/api/trackback/id/tr7414006372

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása