Több példán láttuk már, hogy viszonylag egyszerű elemkészlet összerakását mennyire megnehezíti, ha az elemeket egy keretbe vagy ketrecbe kell behelyezni. Talán az egyik legszebb példája az ilyen típusú játékoknak a díjnyertes "Ketrecbe zárt kockák", vagy a még egyszerűbbnek tűnő 3Q.
Sajnos a fent említett játékokat nagyon nehéz beszerezni, elkészítésük pedig nem tartozik a legkönnyebbek közé. Van azonban egy Magyarországon is kapható "ketreces" fejtörő, ez pedig az Eureka cég Internal Combustion fantázianevű játéka:
Látható, hogy ez a játék is egy keretből és négy elemből áll.
Ha elkezdünk játszani vele, hamarosan feltűnik, hogy némelyik elem elmozdul, de kivenni mégsem lehet azonnal. Az első két lépés után valahogy így néz ki a játék:
Bár csak 4 elemet kell kivenni a ketrecből, ez mégsem egyszerű feladvány. Elég sok lépés után, az a furcsa helyzet áll elő, mintha csak egy elemet mozgattunk volna:
Azért innen már elég hamar ki tudjuk venni az elemeket:
Az első elem a 12. mozgatásra vált kivehetővé. Vagyis a játék foka 12. Ez nagyon-nagyon soknak számít ilyen kevés elem esetén.
A játékhoz tartozó leírásban nem szerepel a megoldások száma, így egy kicsit utánajártam a dolognak. Meglepődve tapasztaltam, hogy összesen 6 megoldás van, ezek közül némelyik jóval egyszerűbb, mint a leírásban megadott. Mindenesetre, ha az eredeti módon sikerül összerakni, akkor még a szétszedés is komoly problémát okoz, pedig ez szokott lényegesen egyszerűbb lenni.
Az elemeket vizsgálva aztán feltűnt, hogy nagyon hasonlítanak a 6 elemű rabkeresztekhez használtakhoz. Ezek is 6 egység hosszúak és 2×2 egység alapterületűek. Adódott a kérdés, hogy vajon a Rabkereszt készlet elemei nem alkalmasak-e más, hasonló játékokhoz.
Szerencsére rengeteg olyan elemnégyes választható ki a 42 elemből, amik összerakhatók a ketrec belsejében is. Még nagyobb szerencse, hogy a bolti ketrec pontosan akkora, hogy az általam készített készlet elemei pontosan belepasszolnak.
A több ezer "jó" készlet közül már csak ki kellett választani azt a párat, ami igazán érdekes megoldást eredményez. Egy ilyen látható a következő képen:

