Igazából mindig is azt láttam, hogy nagyon kevesen vannak azok, akik egy játékos találkozón hajlandók sokat, akár órákat játszani egy-egy nehéz ördöglakattal. Van, aki órákat játszik, de inkább megold ezalatt tíz egyszerűbb feladványt, mint egy vagy két igazán komolyat. Persze mindig van pár nagymellényű, aki rögtön úgy jön oda, hogy a legnehezebb játékot kéri. Nekik általában öt perc a türelmi küszöbük :) Mindig viszek magammal néhány hosszú gondolkodást, sok lépést igénylőt, de általában megoldatlanul érnek haza. Ráadásul ezek a nehéz játékok sokszor elég látványosak, így hamar kézbe veszik. Ezek közül az egyik a Meleda:
Erről a játékcsaládról korábban már volt szó, de a napokban elhatároztam, hogy készítek belőlük egyszerűbb változatokat azoknak, akik a feladvány ízét szívesen kipróbálnák, de a komoly változathoz nincs elég idejük, türelmük.
A Meledában a karikák számát tetszőlegesen megnövelhetjük vagy lecsökkenthetjük. De azt tudni kell, hogy a megoldásához szükséges lépésszám az emeletek számával exponenciálisan nő. Ha tehát egy karikával csökkentjük a játékot akkor a lépésszám körülbelül a felére csökken. Vagy ha a zsinórt egy karikáról-pálcáról már levettük, akkor a lépésszám felénél járunk. A fenti képen látható öt karikás változat kb. 32 ravasz hurkolással, átfűzéssel oldható meg. Ha egyet elhibázunk, könnyen összegubancolhatjuk a zsinórt. Vagy az is gyakran előfordul, hogy visszafelé indulunk el és ahelyett, hogy lejjebb kerülne a zsinór, még jobban ráakasztjuk.
Sokkal könnyebben átlátható a mindössze 2 karikás változat:
Ez sem teljesen magától értetődő, de belátható a megoldása.
Nagy kedvencem az átlós Meleda:
Ezt bizony még azok is (pl. én) összekeverik sokszor, akik már számtalanszor megoldották. Ugyan ezen is csak 5 karika van, de az, hogy nem a szomszédos pálcák haladnak át rajtuk, még jobban megnehezíti a helyes zsinórmenet megtalálását. Ahhoz, hogy ne a szomszédos pálcák haladjanak át a karikákon, nem feltétlenül szükséges az átlós elrendezés. Ezt használtam ki az egyszerűbb változat elkészítéséhez:
Ugye látható, hogy ez a játék hogyan felel meg a nagyobb változat közepén elhelyezkedő 3 karikás résznek?
Ezen az egyszerűbb változaton teljesen logikusan adódik a kérdés, hogy kezdetben hol is helyezkedjen el a zsinór. A képen látható helyzetnél egy kicsit nehezebb változat, ha a középső pálcán van és kicsit könnyebb, ha a szélső pálca golyója fölött. Így igazából ez az egy ördöglakat is 3 nehézségi szintet képvisel.
Érdekes megfigyelni, hogy két bonyolultabb játék hogyan patinásodott az idők során. Semmi felületkezelésük nincs, hacsak a játékosok kezéről rákerülő ezt-azt nem tekintjük annak. A zsinórokat már cserélnem kellett, de a fa szerkezet jól állja az idők megpróbáltatásait.
Hamarosan kipróbálom az újabbakat szélesebb közönségen is, remélem igazolja a várakozásaimat! (És azok is megkapják az első felületkezelésüket :))