Születnek csodák mifelénk is! Egy régebbi kedves olvtársunk ismertetett meg alkotásaival, sőt, a legtöbbet már birtoklom is. Sajnos a teljes feldolgozásuk még mindig várat magára, de meg fog történni! Már jó régen bemutattunk párat drazsdik játékai közül ebben a bejegyzésben. Most a fő erősségéből következzen néhány ördöglakat.
Nagyon komoly sorozatot tervezett drazsdik, melyben a szokásoktól eltérően nem zsinórt vagy merev fém részeket kell szétválasztani, hanem egy megfelelő hosszúságú láncot kell levezetni az állványról. Nagyon szemléletesen a Vándorlánc nevet adta a játéksorozatnak. Most ennek a sorozatnak következzen néhány eleme. Távolról minegyi emlékeztet a Meledákra vagy az egyszerűsített változataira. Akinek igen fejlett a térlátása, az ki tudja gondolatban egyenesíteni az íveket, el tudja hagyni a zavaró hurkokat és meg tudja mondani, hogy melyik alapváltozathoz hasonlítanak leginkább. El kell ismernem, hogy nekem ez általában nem sikerül, komolyan megküzdök a megoldásokkal.
Az első változat:
Jobban látszik a lánc elhelyezkedése, ha az egyik végét tartom:
Ez az alaphelyzet, innen kell "levándoroltatni" a láncot.
Ha jól megfigyeljük az állványt, észrevehetjük, hogy háromféle karikából áll. A legkisebből van 3 darab, a legnagyobb és a középső pedig néhol el van vágva, és tartóként is funkcionál. Ennek nemcsak esztétikai okai vannak, hanem a játék tömeggyártását is megkönnyítené, ezek más célra is használt méretek.
A lánc nemcsak az első fotón látható pozícióban helyezkedhet el. Lehet egy kicsit "lejjebb" is, így is megoldható feladványt kapunk:
Sőt, a lánc még mindkét felső ívet körbeveheti:
A jó szeműek látják, hogy ez az elrendezés szinte triviális, csak át kell vezetni a talp alatt a láncot és máris kiszabadult. De mi van akkor, ha ezt a lépést megtiltjuk? Megoldható-e a játék akkor is, ha feltételezzük, hogy az állvány egy asztalon áll és onnan nem emelhetjük fel? Azt gondolom, bár komolyan megindokolni nem tudom, hogy a hasonló játékok mindig megoldhatók felemelés nélkül is, ha kellően hosszú a zsinór vagy a lánc. De erről a láncot egyelőre csak a talp alatti elvezetéssel sikerült levarázsolni. Mivel mindig belekavarodok, igazából azt sem tudom megmondani, melyik elrendezést sikerült megoldani felemelés nélkül.
Nem is szükséges 3-féle karika egy nehéz játékhoz, elég egyetlen egy méretű. Elsőre kissé kuszának tűnik a 2. meleda variáció, de nem nehéz meglátni benne a rendszert:
Ezt a játékot három teljes karika és két ív alkotja. Az ívek is ugyanakkora karikákból származnak.
Pont a problémásabb áttekinthetőség és a nem túl hosszú lánc miatt ez egy rendkívül nehéz ördöglakat. Akárhányszor a kezembe kerül megkínlódok vele.
Pont az ellentéte a 3. változat. Letisztult formák, könnyen áttekinthető elrendezés:
Sajnos, ebből nem készült krómozott, strapabíró változat, így ez tényleg csak prototípusnak tekinthető. A most bemutatott játékok közül nekem ez a kedvencem. El is határoztam, hogy elkészítem fából. Csak nem olyan egyszerű fát hajlítani. Szerencsére lehet kapni hidegen hajlítható bükk léceket, abból sikerült előállítani:
Az elkövetkezendőkben többször visszatérek még a Vándorlánc sorozatra. Igazán különleges darabokat tartogat még.
Kérem az olvasókat, hogy ha tudnak magyar ördöglakat tervezőkről, akkor velem is tudassák, szívesen bemutatom őket vagy teret adok a bemutatkozáshoz.