Végre elkészültek az első táblás rabkeresztjeim. Régóta hiányoznak a gyűjteményemből.
A táblás rabkeresztek az összekapcsolódó fejtörők csoportjába tartoznak. Átmenetet képeznek a 6 elemű rabkeresztek és a facsomók közt. Még a legegyszerűbbek megoldásához is sok ügyesség, türelem, térlátás és logika szükséges.
A következő képen látható játékban a táblák egymás mellett helyezkednek el:
Az egyik legegyszerűbb elemkészlet:
Ezekből az elemekből készült játék szétszedésekor az első elem kivétele előtt két másikat kell elmozdítani és csak a 3. mozgatásra távolítható el. A második elem az első után csak a 11. mozgatásra vehető ki. Ezt röviden úgy mondjuk, hogy a játék 3.11-es fokozatú.
A fent látható elemkészletet Lars Christensen tervezte és a Basic Board Burr vagyis Alap táblás rabkereszt nevet kapta. Nem egyszerű ilyen magas fokozatú elemeket találni. Külön érdekesség, hogy ezekből az elemekből csak egyféleképpen rakható ki a kereszt.
Ha a táblákat egy egységgel eltávolítjuk, a következő képen látható formát kapjuk:
Az ilyen keresztek elemei már sokkal nagyobb készletből kerülhetnek ki. Az én példányom a Tortura (Torture) nevű elemkészletből áll, Tervezője Frans De Vreugd.
Ez az eddig ismert legnehezebb, hasonló játék. Az első elem eltávolításához 17 mozgatásra van szükség, a másodikéhoz 4-re, vagyis a játék fokozata: 17.4. Ebből az elemkészletből szintén csak egyféleképpen rakható ki a kereszt.
Létezik ennél magasabb fokozatú táblás rabkereszt is, az Extrém tortúra (Extreme Torture), de annak egynél több megoldása van és a sok megoldás közt egészen alacsony fokozatúak is találhatók.
Még egy egységgel eltávolítva az elemeket:
Érdekes és nehéz elemkészlet a Clarissa nevű, amiben mindössze kétféle alakzat található. Mindkettőből 3 darabbal összeállítható a kereszt, az én példányom is ilyen:
A játék 6.4-es fokozatú. Tervezője: Ronald Kint-Bruynseels.
Ugyanő tervezte a még meghökkentőbb külsejű, furcsa szimmetriákkal rendelkező Squarrel-t is.
Az elemek:
A viszonylag kisméretű elemek ellenére a játék nagyon nehéz, 10-es fokozatú és csak egy megoldással rendelkezik. Kicsi könnyebbséget jelent a 3 egyforma elem. E játékban nincs tartalmi jelentősége a különböző színeknek, csak a designt szolgálják, sőt kissé megkönnyítik az összerakást. (Pl. a "Love tucatja" rabkeresztnél a különböző színek teszik lehetővé, hogy csak egy, nehéz megoldása legyen a játéknak. Erről majd egy másik postban részletesen írok.)
Az itt látható játékok mind saját készítésűek. Négyzet keresztmetszetű léceket vágtam fel a kívánt hosszra és azokat ragasztottam össze. Elengedhetetlen a pontos munka, különben az elemek szorulnak vagy nagyon lötyögnek. (Nálam mindkettő előfordult, sokat kellett csiszolgatni, mire tényleg működtek.)
Az első három játék tölgyfából készült a Squarel pedig bükkből, gőzölt akácból és egy trópusi fából (ha jól emlékszem, bubingából). Nagyon finom csiszolás után olajjal vannak kezelve, ettől fényesek és kevésbé koszolódnak. Kaphatók gyorsan száradó, nagyon könnyen kezelhető, egészségre nem ártalmas olajok, amiket szinte meg is lehetne inni. Játékokra ilyet érdemes használni, akkor is, ha nem elsősorban kisgyerekeknek készülnek.
Részletesebb, pontosabb információk találhatók ezekről a játékokról is az "Ördöglakatok, pentominók és társaik" c. könyvben.