Egy régebbi bejegyzésben volt már szó egyforma elemekből kirakható téglalapokról. Ott csak síkbeli elrendezéseket vizsgáltunk, pedig térben legalább annyira érdekes és nehéz feladványok alkothatók. A következőkben ismertetett fejtörőhöz hasonlók vizsgálata a mai napig tart. Nemcsak játéktervezők, hanem matematikusok is komolyan foglalkoznak azonos elemekből alkotható alakzatokkal.
A síkbeli összerakóknál is láttuk, hogy az Y pentominóval eléggé problémás téglalapokat alkotni. Ha az elemeket négyzet keresztmetszetű hasábokból készítjük el, térbeli összerakó játékot kapunk. Az ilyen elemkészletek vizsgálata nem is túl régen vezetett eredményre, ma már pontosan tudjuk, milyen téglatestek rakhatók ki a segítségükkel. A matematikai elemzések előtt is ismert volt azonban az a feladvány, amelyben 25 darab térbeli Y pentominóból kell kockát összeállítani.
Az elemek:
És a kocka összerakásának fázisai:
Bár a feladványnak ezernél is több megoldása van, egyáltalán nem egyszerű akár egyet is megtalálni.
A teljes matematikai elemzés óta tudjuk, hogy ennél kevesebb Y-ból is összeállítható téglatest. Tíz darabból még csak „síkbeli” 5×10×1-es téglalap rakható ki, ezt láttuk a bevezetoben is említett bejegyzésben. De 12 elem felhasználásával már valódi térbeli, 3×4×5-ös téglatest is készíthető:
Ha két 5×10×1-es téglalapot egymásra helyezünk, akkor egy 5×10×2-es testet kapunk. Ez azonban egy „összetett” téglatest, hisz előállítható két kisebb segítségével. Az igazán nehéz feladványokban nem „összetett” téglatesteket kell megalkotni. Az ilyeneket hívjuk prím tégláknak. Sőt, a legnehezebb feladvány az ilyen prím téglatestek megtalálása. Az Y pentominónak a 3×4×5-ös és az 5×5×5-ös is prím téglája. Sőt, e két méret között még található pár. Vagyis ha valaki rendelkezik 25 darab Y-nal, az a fentiekben említetteken kívül is ki tud rakni néhány téglatestet. Aki érez magában kedvet a nagyon nehéz feladványokhoz, az próbáljon meg ilyeneket találni!