Két kedvencemről lesz most szó. Olyan játékok ezek, amivel azok is szívesen játszanak, akik nem nagyon szeretik az ördöglakatokat vagy más logikai játékokat. Talán azért, mert ránézésre egyszerűnek tűnik a feladat is és az elemek is.
"Mindössze" néhány rudat kell elhelyezni egy dobozban úgy, hogy egyik sem lóghat ki felfelé. Így szoktam odaadni a kísérletezőknek:
Azzal a kísérőszöveggel, hogy csak azt az egyetlen álló elemet kell még elfektetni.
Arra mindenki hamar rájön, hogy az összes elemet ki kell szedni, és valami nagyon más elrendezést kell találni. Hamar kiderül, hogy a 8 elem négy különböző méretű, minden méretből 2-2 tartozik a játékhoz.
A hengerek egyik vége 45 fokban van csonkolva, bár ennek a jelentősége eleinte nem látszik.
Akárhogy is pakolásszuk egymás mellé a hengereket, az utolsó vagy az utolsó kettő sehogy sem akar beférni. Nagyon sokan nem jönnek rá, hogy valami egészen más alakzatokat is ki kellene próbálni.
Az elemek és a doboz hossza nagyon ravaszul van kitalálva. A játék tervezője, Vesa Timonen, arról híres, hogy mindig valami meghökkentően újszerű ötlettel áll elő. Nem véletlen, hogy többször volt díjazott az IPP tervezői versenyén.
A méreteket a matematikus vénájú olvasók kedvéért pontosan is közlöm. Ha a rudak vastagsága 1 egység, akkor a hosszuk: 2×√ 2 -1 ≈ 1.8, √ 2 +1 ≈ 2.4, 2×√ 2 ≈ 2.8 és √ 2 +2 ≈ 3.4.
A doboz 3 egység széles és 4×√ 2 ≈ 5.7 hosszú. Ez így lehet, hogy ijesztően hangzik, de sem kiszerkeszteni, sem elkészíteni nem olyan vészes és igazán megéri a fáradságot. Remek játék.
Az IPP-n volt szerencsém egy kicsit beszélgetni Vesa Timonennel, és mondtam is neki, hogy mennyire tetszik ez a játéka. Nagy meglepetésemre ő egy másik változatot említett, hasonló ehhez, de szerinte még jobb. Azt is elkészítettem:
Bár itt nem hengeresek az elemek, de azért látható, hogy a játék alapötlete hasonló. (Igazából mindegy, hogy hengerek, szögletes hasábok vagy akár síkidomok az elemek!) Ebben a változatban nem 45, hanem 30 fokban van levágva az elemek vége. Itt is minden méretű elemből két darab van:
Elsőre nem látszik a lényeges különbség a két játék között, mégis eléggé más a két megoldás.
Ebben a változatban az elemek hossza még "ijesztőbb". Hogy egyszerűbben le tudjam írni, jelöljük az 1/√ 3 számot ζ-val! Ekkor a 4-féle elem mérete: 2, 2+ζ ≈ 2.6, 2+2ζ ≈ 3.2, 2+3ζ ≈ 3.7
A doboz pedig 4+5ζ ≈ 6.9 egység hosszú.
Ha az olvasó kiszámolja az elemek összterületét, láthatja, hogy az első játékban pont megegyezik a doboz területével, tehát pontosan kitöltik a dobozt. A második esetben viszont kimarad egy kicsi hely, picit lötyögős lesz az elrendezés.
Minden tiszteletem Vesa Timonennek, de nekem mégis jobban tetszik az első változat! Ötletesebb, nehezebb, meghökkentőbb a megoldása.