Az első saját készítésű összekapcsolódó játékom az Egyszerű facsomó volt:
A képen látható darab közel 20 éves, meglátszik már rajta a sok használat, leejtés, újra ragasztás. Na meg a kezdeti ügyetlenkedés is. Akkoriban a küllem még nem nagyon érdekelt, csak a működőképesség volt fontos. Ma már úgy gondolom, hogy sokkal jobb kézbe venni egy nemcsak funkcionálisan megfelelő de szépen is kivitelezett játékot.
A facsomó az egyik legegyszerűbb összekapcsolódó játék. Mindössze három elemből áll, amikből kettő egyforma:
A játék első előfordulása, tervezője ismeretlen, az biztos, hogy a XIX. században már játékkatalógusokban szerepelt.
A 3 elem meglehetősen körmönfont módon kapcsolódik egymásba, egyiket sem lehet rögtön eltávolítani az összrakott játékból. A következő kép a szétszedés fázisait mutatja:
Az első lépésben az egyik "C" elemet kell felfelé elmozdítani és csak ezután távolítható el a másik "C" elem. Tehát az első eltávolítható elemet a 2. lépésben lehet kivenni. Ezért mondjuk, hogy ennek a játéknak a foka 2-es. Általában elmondható, hogy minél nagyobb egy játék foka, annál nehezebb. Két külsőre megegyező játék közül annak a megoldása szokott több fejtörést igényelni, ahol az első egy vagy pár elem kivételéhez több lépésre van szükség, vagyis a játék magasabb fokú.
Az egyszerű facsomó más elemekből is összeállítható, de akkor sem lesz lényegesen bonyolultabb. Tom Jolly ötlete volt a facsomó keretbe zárása. Így született meg a Ketrecbe zárt csomó, ami egy sokkal bonyolultabb fejtörő. Annyira, hogy az eredeti elemekből nem is lehet a ketrec belsejében összeállítani a csomót. Jolly általánosította az elemeket, s Ishino Keiichiro segítségével megalkotta a következő készletet:
A képen látható elemekből közel 100 hármas alkalmas a ketrec belsejében való összerakásra. Némelyiknek csak egy megoldása van, másoknak jóval több. A legnehezebb elemhármas egy 13-as fokú játékot eredményez, vagyis az első elem kivételéhez 13-szor kell megmozgatni elemeket. Emberi aggyal szinte megoldhatatlan feladat! Még a nagyon tapasztalt játékosoknak is jópár órás fejtörést okoz!
Ezt a játékot jóval később készítettem, szerintem sokkal szebb, mint az elsőnek bemutatott. A mérete is barátságos, könnyen elfér egy tenyérben.
Nemcsak ketrecbe lehet zárni egy facsomót, hanem többet össze is lehet építeni. Ennek számtalan variációja közül én Oskar van Deventer tervei alapján készítettem el a Nagy csomóvariáció-t:
Tényleg nagy lett, közel egy kilogramm! Méretét talán érzékelteti a mellé helyezett gyufásdoboz.
Elemei:
(Jól látszik, hogy összerakva áll a polcon, azért csíkosak az elemek. Ahol éri a fény, ott besötétedik a fa. Pontosabban az ultraibolya sugárzástól sötétedik. Lehet kapni UV szűrős lakkokat, de nem szeretem lakkozni a játékokat.)
A 14 elem soknak tűnik, mégis lényegesen egyszerűbb játék ez, mint a Ketrecbe zárt csomó, a foka ennek is 2.
Az Egyszerű facsomó bükkből készült, nincs kezelve. A Ketrecbe zárt csomó elemei egy trópusi fából készültek, aminek a nevét már elfelejtettem, a ketrec pedig kőrisből van. Olajjal kezelt. A Nagy csomóvariáció kezeletlen kőris.
Bővebb, pontosabb információk találhatók az itt bemutatott játékokról az Ördöglakatok, pentominók és társaik c. könyvben.