A Meleda az egyik legnagyobb múltra visszatekintő ördöglakat.
A legenda szerint a kínai harcos Hung Ming találta fel a 2. században, hogy feleségének legyen mivel elfoglalnia magát, amíg ő háborúzik. Innen ered másik elnevezése, gyakran emlegetik Kínai karikák néven is. A 16. században már ismert volt Európában is, sőt Geronimo Cardano - itáliai matematikus, a harmadfokú egyenlet megoldóképletének felfedezője - egyik matematikai művében hivatkozik is rá. Ekkoriban a skandináv államokban lett különösen népszerű, de nemcsak játszottak vele, hanem ládák, páncélszekrények zárjaként is használták. Ehhez persze rendkívül erős anyagból kellett elkészíteni, nem vékony drótokból és fából, mint ahogy a fenti képen látható.
A játék célja a karikákba fűzött hurok eltávolítása. Ehhez a karikák számával exponenciálisan növekvő lépésre van szükség, tehát a képen látható játék megoldásához több mint 100-szor kell átbujtatni a hurkot különböző karikakombinációkon. A szükséges lépésszám tetszőlegesen növelhető, csak pár újabb karikát kell beépíteni a játékba. Így a megoldást pontosan ismerőknek is hosszú percekig, esetleg órákig tarthat a hurok eltávolítása, a legtöbb esetben ez már elég biztonságot ad egy szekrény védelméhez.
A Meledának nagyon sok változata ismert, manapság inkább egy köteles verzió kapható:
Ez a változat néha Jákob lajtorjája néven bukkan fel itt-ott. A feladat a kötél lefűzése a rudakról. A megoldás egészen hasonló logikát igényel, mint az elsőként bemutatott merev hurkos változatnál. A hajlékony zsinór azonban lehetővé teszi a játék furcsa átalakításait, olyanokat is, amikről eleinte egyáltalán nem nyilvánvaló, hogy szintén a Meledák családjába tartozik. Például egy saját ötlet:
Egy egészen új, a piacon nemrég megjelent, viszonylag könnyű változat:
Jóval bonyolultabb a megoldása és trükkösebb szerkezetű az Egérfogó:
Lényegesen megnehezíti a játékot, ha a karikák elsőre szokatlan sorrendben követik egymást. Ha minden másodikon haladnak át a rudak, megkapjuk az Átlós létrát:
A képen látható változat csak négy karikát tartalmaz, ezért kevesebb lépéssel megoldható, mint a második képen szereplő "egyenes" verzió. Szerintem mégis nehezebb megtalálni az átfűzések helyes sorrendjét, nagyon könnyű összekeveredni, visszajutni a kiinduló állapotba.
Talán a legbonyolultabb változat, amikor a rudak egy kör mentén helyezkednek el (bár ez a fotón nem nagyon látszik), néhány karikán két rúd megy át és néhány rudat két karika fog közre.
Jópár éve, gyerekkoromban lehetett kapni Magyarországon is egy műanyagból és fém hurkokból készült változatot, amiben a hurkok egy hengeres dobon haladtak körbe. Sajnos az én példányom már nincs meg, de talán suo tempore kisegített egy fotóval az ő példányáról! Köszönöm!
A Meleda családba illő játékoknak számos változata elképzelhető a fentieken kívül is. Örülnék, ha Ti is megmutatnátok, ha rendelkeztek ilyennel! De jó módosításokról szóló ötleteket is szívesen fogadok!