Minden pentominó elem 5 kis négyzetből áll (lásd itt). Ha kétszeresen felnagyítjuk őket, a területük a négyszeresére nő, így egy-egy elem nagyított párja 20 négyzetből fog állni. Egy 20 négyzetből álló alakzatot meg össze lehet állítani 4 pentominó elemből. Például az F jelű elem nagyítva:
A 4 elemből álló feladványok sokkal egyszerűbbek, mint a régebbi cikkekben szereplő, összes elemet felhasználók. A pentominókkal most ismerkedőknek javaslom, hogy próbálják meg a többi elem kétszeresét is kirakni. A duplázott elemek rácsa látható a következő ábrán:
De vajon az összes kirakható? Ha sok próbálkozásra sem sikerül az X és a V kétszeresét kirakni, az nem a játékos ügyetlensége miatt van. E kettő lehetetlen, de a többi megoldható.
Az első képen látható, hogy a 2F kirakásához az F elemet is felhasználtuk. Vajon szükséges ez? Vagy ki lehet rakni önmaga nélkül is? Bebizonyítható, hogy az F kétszeresének kirakása csak egyféle módon lehetséges, ahogy a képen látható. Így az F csak önmaga felhasználásával kétszerezhető.
A W kétszerese viszont a W nélkül is előállítható:
Sőt, csak a W nélkül állítható elő, bár a képen láthatón kívül még van pár megoldása a feladatnak.
A W-n kívül még önmaga felhasználása nélkül duplázhatók a T, Y, Z, P, U, N elemek.
Lényegesen nehezebb feladat, ha két elemet egyszerre akarunk kétszerezni. Egy ilyenre láthatunk példát a következő képen:
Érdekes, hogy csak a P-vel együtt lehet másik elemet is duplázni.
Talál még megoldást az olvasó?