Nem, most sem gombákról, bogyókról vagy más ehető növényekről lesz szó. Egy olyan ördöglakat-családot mutatok be, amiben a legfőbb alkotórész egy az erdőben, út szélén vagy bokrok tövében található ágdarab. Igaz, hogy kell hozzá kötél és karika is, de a játék egész látványát mégis a fura, organikus fadarab határozza meg.
A játék egyszerűnek tűnik, kipróbálva mégis sokaknak beletörik a bicskája. Nagyon sokaknak. Még tapasztalt játékosoknak is komoly problémát okoz a megoldása. Említettem a Kutatók éjszkájával kapcsolatban azt a külföldi urat, aki direkt a nehéz játékokat kereste, de mindet megoldotta, csak egyet nem. Na, ez volt az az egy.
Az ágat úgy kell megválasztani, megfaragni, hogy a tetején ne férjen át a karika. Ezt általában könnyű megtenni, hisz szinte minden ujjnyi vastag ágon van elágazás vagy egy nagyobb csomó, mint ezen a másik példányon:
Van akinek a nagyon sima, nagyon kidolgozott fajátékok tetszenek, de szerintem ehhez határozottan illik a kissé rusztikus megjelenés.
Fontos még, hogy a kötél csak annyira legyen hosszú, hogy a ráhurkolt karika alul ne legyen levehető. A következő képen szétszedve látható a játék, ezen a méretarányok jobban érzékelhetők:
(A karika nem szándékosan tojás alakú :))
Nagyon fontos megfigyelni, hogy a karikán merre is áll a hurok! A következő kép közelről mutatja a kiinduló helyzetet:
A karika fordítva is ráhurkolható:
de ilyenkor nagyon könnyűvé válik a játék! Úgyhogy elkészítéskor erre figyelni kell. (Persze a könnyű helyzetből is előállítható a nehéz, csak nehogy a könnyűt megoldva elégedetten hátradőljünk!) Esetleg meg lehet tréfálni valakiket a kétféle, elsőre nehezen megkülönböztethető esettel.
A játék kitalálója Kirill Grebnev játéktervező. Az ő hozzájárulása nélkül kereskedelmi forgalomba nem hozható.
A köteles ördöglakatokról már-már azt hihették a gyűjtők, hogy minden lényeges elvi újdonságot kitaláltak, nem érheti őket meglepetés. Erre jön egy fiatal orosz, és olyan játékot talál ki, amit még a nagy öregek is igazi újdonságként értékelnek. Lenyűgöző egyszerűsége és a megoldás komplikáltsága az IPP-n is nagy sikert aratott, a 2009-es verseny egyik díját el is nyerte. Ebből is látszik, hogy egy jó játék egyáltalán nem biztos, hogy bonyolult, nehezen elkészíthető elemekből áll.
Sőt, létezik egy még egyszerűbb változata is. Ehhez még elágazásos fára sincs szükség, akármilyen viszonylag egyenes rúd megteszi. Igaz, hogy ehhez a játékhoz már két karikára van szükség, de még így is rendkívül egyszerű a formája is és az elkészítése is.
Szétszedve:
A két karika mérete tetszőleges lehet, csak arra kell ügyelni, hogy egyik se férjen át a másikon.
Biztos sok játékról mondtam már, hogy a kedvenceim közé tartozik. Akkor ez a legkedvencebbjeim egyike. Annyira tetszett, hogy megpróbáltam egy kicsit továbbgondolni, valami más, méltóságteljesebb formát adni neki. Talpat készítettem hozzá, és olyan ágat kerestem, amin egy karikatartó is kialakul. Így született ez a változat:
Kedves Olvasó! Biztosan azt is sokszor mondtam már, hogy készítsd el Te is a játékot, próbáld ki, akkor tudod igazán értékelni. Ezek most fokozottan igazak. Mind az elkészítés, mind a megoldás sok-sok kellemes percet fog okozni!