Három éve cserejáték volt a nemzetközi ördöglakat találkozón (IPP) az Identtrick nevű játék. Vesa Timonen tervezte, ebből már sejteni lehetett, hogy nehéz és trükkös feladvány.
Pedig elég egyszerűnek látszik:
A feladat szerint "mindössze" el kell rendezni a 3 elemet úgy, hogy a sötét és a világos mezők által alkotott alakzat egybevágó legyen.
Illeszkedik az általam nagyon kedvelt "kevés elemből nehéz játék" sorozatba. Eddig azt gondoltam, hogy ennek a legnehezebb példánya az EX-3, de ez talán megelőzi! Mindenképpen javaslom az olvasónak, hogy készítse el akár papírból, és próbálja megoldani! Nagyon kíváncsi lennék, hogy kinek sikerül!
A blog szorgos olvasóinak feltűnhetett a hasonlóság az Azonosság-L játékkal. Az 4 elemet használt, ráadásul az elemek két oldala eltérő színezésű volt. Viszont a feltételek között ott szerepelt egy plusz kitétel, a keletkező alakzatoknak összefüggőnek kellett lennie. Bár ez egy kis segítség, de elárulom, hogy az Identrick-nél nem teljesül ez.
Mindenképpen javaslom tanulmányozásra olvtársunk elemzését is az Azonosság-L-ről.
Az idei IPP-n is megjelent egy hasonló játék, de már térbeli verzió! Gary Foshee cserejátéka volt a Twins. Sajnos, nem voltam ott a cserén, de elkészítettem:
Hasonló a feladat: rendezzük el az elemeket úgy, hogy a sötét és világos kockák egybevágó alakzatot alkossanak. Gary Foshee azonban még egy feltételt szabott: a sötét kockák sötét mellé kerüljenek, a világosak pedig világos mellé, amikor összerakjuk. Eleinte nem értettem, hogy miért van ez a könnyítő feltétel, de aztán rájöttem, hogy e nélkül lennének még kevésbé elegáns megoldások is (bár, lehet, hogy Timonen épp ezeknek örülne :)).
A plusz feltétel sokat könnyít a megoldás megtalálásában, nekem azonban nem nagyon tetszik, ha túl sokat kell magyarázni egy játék szabályait. Próbáltam én is kitalálni hasonló elemkészleteket, amikhez nem kell semmi plusz szabály. Ráadásul, hogy ne is legyenek olyan nehezek, én csak 2 elemet használtam.
Két igazi térbeli elemből:
Ez egy jól sikerült elemkészlet, csak egy megoldása van.
Ennek a két színes pentominónak van térbeli és sikbeli megoldása is:
Szerintem igazán klassz játékok ezek! Komolyan fejlesztik a térlátást, kevés alkatrészből állnak és nem is nehéz elkészíteni őket. Nagyon javaslom kipróbálásra mindegyiket!