A fémből készült ördöglakatok jelentős csoportját alkotják azok a szétválasztó játékok, ahol a megoldás kulcsa az elemeken található rések egymáshoz illesztése. Ez a rés szűkebb, mint a játékot alkotó drót vastagsága, így a legegyszerűbbnek tűnő megoldás – egyszerűen áthúzni a résen a drótot – nem működik.
E játékok közül az egyik legegyszerűbb mindössze két hajlított U-ra emlékeztető elemből áll:
Összerakva:
A feladat tehát: az elemek szétszedése és újra összeillesztése.
(Fura tapasztalat, hogy a gyerekek, mikor először találkoznak ezzel a játéktípussal, a legtermészetesebb módon, teljes erejükkel nekifeszülve "széttépik" az elemeket.)
Ez a játék pont arra jó, hogy az alapötletre rájöjjön a játékos. Szinte mindenki meg tudja oldani (általában ésszel is, nemcsak erővel.) Egy kis igazgatás, trükközés azért kell hozzá, de nem annyi, hogy elmenjen a próbálkozók kedve.
Lényegesen nehezebb a 2S nevű, hasonló alapötletű játék. Ez is két egyforma elemből áll:
A képen elég szélesnek tűnik a két U közti rés, de a látvány csal, itt sem fér át a drót rajta.
Összerakva:
Itt már elég nehéz úgy forgatni az elemeket, hogy a rések egymással szembe kerüljenek. Sőt, ha sikerült is átvinni egymáson a két rést, még mindig össze lesz akadva a két elem, csak trükkös forgatásokkal választhatók szét.
Még nehezebb a 2W! Szintén két egyforma elmeből áll:
Összeilleszteni nem is nehéz őket, ekkor még semmi nem áll útjában a réseknek. Ha azonban egy kicsit megrázzuk vagy jól elmozgatjuk a két elemet, valami ilyesmi helyzetbe kerülnek:
Szerintem innen már nagyon nehéz visszaállítani egymással szembe a réseket. Sokszor megoldottam már, de ha egy hosszabb ideig nem veszem újra elő, akkor megint alaposan el kell gondolkodnom a megoldáson.
Bár nem lehet egzaktul eldönteni két játék közül, hogy melyik a nehezebb, de úgy gondolom, hogy "Két spirál" alaposan kiaknázza a résekben rejlő lehetőségeket! Nem tudom, lehet-e értelmesen ennél tovább bonyolítani.
Szintén két egyforma elemből áll:
Ez a játék abban is különbözik a fent bemutatottaktól, hogy többféle, lényegesen eltérő nehézségű összerakása létezik. A legkönnyebb, amikor a két spirál külső íve akaszkodik össze:
Ennek a nehézsége az elsőként bemutatott játékéhoz hasonlít.
Lényegesen nehezebb az egyik spirál belső ívére átfűzni a másik spirált:
A képen látható állapotban a baloldali spirál külső, míg a jobboldali belső íve akaszkodik össze. Ez közepesen nehéz feladvány, de kis próbálkozással azért valószínűleg a legtöbb próbálkozó meg tudja oldani.
Ugrásszerűen megnő a probléma bonyolultsága, ha mindkét spirál belső ívén halad a másik:
Ez a változat még a gyakorlott ördöglakat megoldóknak is komoly kihívást jelent.
A most bemutatott játékok különböző minőségű kivitelben, kis szerencsével Magyarországon is beszerezhetők. Javaslom, hogy a 2W-t vagy a Két spirált próbálja megvenni az olvasó! Ezekkel együtt jópár gondolkodással töltött percet, órát is vásárol magának!